bitki-koruma-urunleri ali ekber

NORDOX 75WG

NORDOX 75 WG

Suda Dağılabilen Granül (WG)

% 75 Metalik Bakır'a eşdeğer Bakır oksit

NORDOX 75 WG

     BİTKİ KORUMA ÜRÜNÜNÜN KULLANILACAĞI BİTKİ VE ZARARLI ORGANİZMALAR:

Bitki Adı                    

Zararlı Organizma Adı

Uygulama Dozu

Son Uygulama ile Hasat Arasındaki Süre

Elma

Karaleke

(Venturia inaequalis)

250 g/100 L su

14 gün

Kiraz

Sert çekirdekli meyvelerde yaprak delen

(Wilsonomyces carpophilus)

200 g/100 L su

-

Kayısı

Sert çekirdekli meyvelerde yaprak delen

(Wilsonomyces carpophilus)

200 g/100 L su

-

Zeytin

Halkalı leke

(Spilocaea oleaginum)

250 g/100 L su

-

Şeftali

Yaprak kıvırcıklığı

(Taphrina deformans)

125 g/100 L su

21 gün

Nar

Kahverengi leke

(Alternaria alternata)

125 g/100 L su

14 gün

Turunçgiller

Turunçgil meyvelerinde kahverengi çürüklük ve gövde zamklanması

(Phytophthora citrophthora)

125 g/100 L su

14 gün

Kahverengi leke

(Alternaria alternata f. sp. citri)

Bağ *

Ölükol

(Phomopsis viticola)

150 g/100 L su

-

Mildiyö

(Plasmopara viticola)

125 g/100 L su

14 gün

Ceviz

Ceviz antraknozu

(Gnomonia leptostyla)

150 g/100 L su

14 gün

* Tüketim amaçlı bağ yaprağı hasadı yapılacak bağ alanlarında kullanılamaz.

 

BİTKİ KORUMA ÜRÜNÜNÜN KULLANMA ŞEKLİ:

Elma karalekesi: Birinci uygulama çiçek gözleri kabardığında (dal sıracası bulunan yerlerde 3-5 gün önce). İkinci uygulama pembe rozet tomurcuğu döneminde (çiçekler ayrı ayrı görüldüğünde). Üçüncü uygulama çiçek taç yaprakları %70-80 dökülünce. Dördüncü ve diğer uygulamalar ise iklim koşullarının hastalığın ilerlemesi için uygun olduğu durumlarda 15 gün arayla yapılmalıdır.

 

Sert çekirdekli meyvelerde yaprak delen (Çil) (Kiraz, Kayısı): Birinci uygulama sonbaharda yaprak dökümünden hemen sonra. İkinci uygulama ilkbaharda çiçek tomurcukları açılmadan önce (pembe çiçek tomurcuğu döneminde). Kayısılarda ilave olarak, meyvelerde çanak yaprak ve erkek organ tablası meyvenin ucuna sıyrılırken üçüncü uygulama yapılmalıdır.

 

Zeytinde halkalı leke: Marmara Bölgesinde birinci uygulama sonbahar sürgünleri görülmeden hemen önce. İkinci uygulama çiçek somakları belirginleştikten sonra, çiçekler açmadan önce. Ege Bölgesinde birinci uygulama sonbahar sürgünleri görülmeden hemen önce. İkinci uygulama ilkbahar sürgünleri görülmeden hemen önce. Üçüncü uygulama çiçek somakları belirginleştikten sonra, çiçekler açmadan önce. Tüm ilaçlamaların yağışların öncesinde veya hemen sonrasında yapılması gereklidir. Akdeniz Bölgesinde birinci uygulama hasattan sonra. İkinci uygulama ilkbahar sürgünleri görülmeden hemen önce. Üçüncü uygulama çiçek somakları belirginleştikten sonra, çiçekler açmadan önce yapılmalıdır.

 

Şeftali yaprak kıvırcıklığı: Birinci uygulama sonbaharda yapraklar %80 döküldükten sonra. İkinci uygulama ilkbaharda tomurcuklar kabarmaya başlamadan önce yapılmalıdır.

 

Narda kahverengi leke hastalığı: Birinci uygulama çiçek tomurcukları belirginleşmeye başladığında yapılır. İkinci uygulama taç yapraklar döküldüğünde yapılır. Üçüncü uygulama meyveler yarı büyüklüğe gelince yapılır.

 

Turunçgil meyvelerinde kahverengi çürüklük ve gövde zamklanması:

Meyve enfeksiyonlarına karşı: Birinci uygulama sonbaharda yağışlar başlamadan veya ilk yağmurlardan hemen sonra yapılmalıdır. İkinci uygulama havalar yağışlı giderse birinci uygulamadan 15 gün sonra yapılmalıdır.

Gövde enfeksiyonlarına karşı: Enfekteli ağaçlardaki yaralar ekim, ocak ve mart aylarında odun dokusuna kadar temizlenmelidir. Gövde ve kök boğazı enfeksiyonlarında bir uygulama yapılır. Yara yerindeki kabuk temiz bir bıçak ile tamamen temizlenmeli ve özellikle ağaç tacının 1-1,5 m yüksekliğe kadar olan kısımları iyice ilaçlanmalıdır. Uygulama sayısı ve tarihleri kaydedilmelidir.

 

Turunçgilde kahverengi leke: Uygulamalara, sürgün gelişimi ve iklim özellikleri dikkate alınarak sürgünler gelişmeye başladığında yaklaşık 5-10 cm uzunlukta olduğunda ve ilk hastalık belirtileri görüldüğünde başlanır. Özellikle sürgün gelişmesi döneminde büyüyen sürgün ve yaprakların yeni oluşan kısımlarının ve genç meyvenin hastalıktan korunması amacıyla 15-20 gün aralıklarla uygulamalara devam edilir. Uygulamalara sürgün gelişmesinin durduğu, yağışların azaldığı ve sıcaklıkların arttığı ve meyvenin yaklaşık 4 cm çapa ulaştığı zaman son verilir.

 

Bağda ölükol: Kış uygulaması: Budamadan sonra, gözler uyanmadan hemen önce yapılmalıdır. Yaz uygulaması: Birinci uygulama sürgünler 2-3 cm olduğunda. İkinci uygulama sürgünler 8-10 cm olduğunda. Üçüncü uygulama sürgünler  25-30 cm’yi bulduğu devrede yapılmalıdır.

Bağda mildiyö: Birinci uygulama sürgün boyu 25-30 cm uzunlukta olunca uygulanmalıdır. İkinci ve diğer uygulamalar ilk uygulamadan 15 gün sonra yapılmalıdır. Bölgenin günlük sıcaklık ve yağış ortalamaları, nispi nem, çiğ gibi meteorolojik faktörler dikkate alınarak, hastalık enfeksiyonu için uygun koşullar oluştuğunda uygulamalar yapılmalı, koşullar ortadan kalktığında uygulamalara son verilmelidir.

 

Ceviz antraknozu: Birinci uygulama tomurcukların yeni patlamaya başladığı, yaprakçıkların kedi kulağı olduğu dönemde. İkinci uygulama yapraklardaki yaprakçıkların yarı büyüklüğünü aldığı dönemde. Üçüncü uygulama meyvelerin fındık büyüklüğünü aldığı dönemde. Dördüncü ve diğer uygulamalar yağışlı geçen yerlerde kullanılan fungisitin etki süresi dikkate alınarak ve enfeksiyon koşulları devam ettiği sürece tekrarlanır.

 

DİRENÇ İLE İLGİLİ BİLGİ:

NORDOX 75 WG adlı bitki koruma ürünü, etki mekanizmasına göre Grup M:1 olarak sınıflandırılmış bir fungisittir. Aynı etki mekanizmasına sahip bitki koruma ürünlerinin tekrarlayan uygulamaları, direnç gelişimini teşvik etmektedir. Bu nedenle, direnç gelişimini geciktirmek için NORDOX 75 WG’nin aynı üretim sezonu içerisinde önerilen toplam uygulama sayısını aşmayınız. Uygulamanın tekrarlanması gerektiği durumlarda ise, farklı etki mekanizmasına sahip (Grup M:1 harici) bitki koruma ürünlerinin kullanılmasına özen gösteriniz.

 

KARIŞABİLİRLİK DURUMU:

Hiçbir bitki koruma ürünü ile karışmaz.

 

AMBALAJ ŞEKLİ: 200 g, 500 g, 1000 gr, 1250 g, 2000 g, 2500 g ve 10 Kg’ lık ambalajlarda

 

NORDOX 75 WG NORDOX A/S FİRMASININ TESCİLLİ MARKASIDIR

HARİTAYI AÇ