bitki-koruma-urunleri ali ekber

RODER 80WP

RODER 80 WP

Islanabilir Toz (WP)

% 80 Fosetyl-Al

RODER 80 WP

BİTKİ KORUMA ÜRÜNÜNÜN KULLANILACAĞI BİTKİ VE ZARARLI ORGANİZMALAR:

Bitki Adı

Zararlı Organizma Adı

Uygulama Dozu

Son Uygulama ile Hasat Arasındaki Süre

Turunçgiller

(Limon, Portakal, Greyfurt, Mandarin)

Turunçgil meyvelerinde kahverengi çürüklük ve gövde zamklanması (Phytophthora citrophthora)

200 g/100 L su

14 gün

Turunçgilde hasat sonrası kahverengi meyve çürüklüğü (Phytophthora citrophthora)

300 g/100 L su

Meyveler ilaçlı suya 3 dakika süreyle daldırılır.

Armut

Yumuşak çekirdekli meyve ağaçlarında ateş yanıklığı (Eminia amvtovora)

400 g/100 L su

14 gün

HER İLAÇLAMADAN ÖNCE AĞAÇLARDAKİ ENFEKTELİ KISIMLAR DEZENFEKTANA BATIRILMIŞ BİR ALET İLE KESİLEREK UZAKLAŞTIRILMALIDIR.

Hıyar,

Kavun

Kabakgillerde mildiyö (Pseudoperonospora cubensis)

200 g/100 L su

3 gün

Soğan

Soğan mildiyösü

(Peronospora destructor)

150 g/100 L su

14 gün

Domates

Domates mildiyösü (Phytophthora infestaos)

250 g/100 L su

7 gün

 

BİTKİ KORUMA ÜRÜNÜNÜN KULLANMA ŞEKLİ:

RODER 80 WP bitki özsuyunda yapraktan köke, kökten yaprağa taşınabilen iki yönlü sistemik bir fungisittir. O nedenle, uygulandığından 5-6 saat sonra şiddetli yağış bile olsa uygulamanın tekrarı gerekmez. Ancak bitki koruma ürününün kısa sürede ve homojen olarak bitki özsuyuna geçebilmesi için iyi bir ıslatma sağlanmalıdır.

Turunçgil meyvelerinde kahverengi çürüklük ve gövde zamklanma hastalığı:

Mevve enfeksiyonlarına karsı: 1. uygulama sonbaharda yağışlar başlamadan veya ilk yağmurlardan hemen sonra yapılmalıdır. 2. uygulama havalar yağışlı giderse 1. uygulamadan 15 gün sonra yapılmalıdır.

Gövde enfeksiyonlarına karsı: Enfekteli ağaçlardaki yaralar ekim, ocak ve mart aylarında odun dokusuna kadar temizlenmelidir. Gövde ve kök boğazı enfeksiyonlarında bir uygulama yapılır. Yara yerindeki kabuk temiz bir bıçak ile tamamen temizlenmeli ve özellikle ağaç tacının 1-1,5 m yüksekliğe kadar olan kısımları iyice ilaçlanmalıdır.

Turunçgilde hasat sonrası kahverengi meyve çürüklüğü: Meyveler karışıma 3 dakika süre ile daldırılır.

Armutta ateş yanıklığı: Çiçek başlangıcı ve tam çiçekte l'er uygulama yapılır. Hastalık için uygun koşullar devam ederse, bir 3. uygulama gerekebilir.

Hıyar ve kavunda kabakgillerde mildiyö: Uygulamaya bitkiler kol atmaya başladığında ya da çevrede ilk hastalık belirtilerinin görülmesi ile başlanır. 10 gün ara ile tekrarlanır.

Soğan mildiyösü: Çevrede ilk hastalık belirtileri görülünce uygulamaya başlanır. 10 gün ara ile uygulama yapılır.

Domates mildiyösü: Uygulamaya çevredeki domates yapraklarında 3-5 mm çapında kahverengi lekelerin altında beyaz kül gibi örtünün görülmesi ile veya hastalığın her yıl çıktığı yerlerde, hastalık için uygun koşullar görüldüğünde başlanır. Hastalığın seyrine ve iklim koşullarına göre 10 gün aralıklarla uygulamaya devam edilir.

 

DİRENÇ YÖNETİMİ:

RODER 80 WP adlı bitki koruma ürünü, etki mekanizmasına göre Grup U:33 olarak sınıflandırılmış bir fungisittir. Aynı etki mekanizmasına sahip bitki koruma ürünlerinin tekrarlayan uygulamaları, direnç gelişimini teşvik etmektedir. Bu nedenle, direnç gelişimini geciktirmek için RODER 80 WP'nin aynı üretim sezonu içerisinde önerilen toplam uygulama sayısını aşmayınız. Uygulamanın tekrarlanması gerektiği durumlarda ise, farklı etki mekanizmasına sahip (Grup U:33 harici) bitki koruma ürünlerinin kullanılmasına özen gösteriniz.

 

KARIŞABİLİRLİK DURUMU:

Yaprak gübreleri ve bakırlı bitki koruma ürünleri ile karışmaz. Yağ ve yağ terkipli bitki koruma ürünleri, RODER 80 WP'nin yaprak yüzeyine nüfuzunu önlediğinden daha sonra kullanılmalıdır. Bitki koruma ürünlerinde değişik kalitede dolgu maddeleri kullanıldığından, karışım yaparken yaygın uygulamadan önce küçük çapta denemeler yapılması önerilir.

 

AMBALAJ ŞEKLİ: 200 gr ve 1 Kg’lık ambalajlarda 

HARİTAYI AÇ