bitki-koruma-urunleri ali ekber

APRAUNT 400SC

APRAUNT 400 SC

Süspansiyon Konsantre (SC)

 

400 g/L Buprofezin 

APRAUNT 400 SC

BİTKİ KORUMA ÜRÜNÜNÜN KULLANILACAĞI BİTKİ VE ZARARLI ORGANİZMALAR:

Bitki Adı

Zararlı Organizma Adı

Uygulama Dozu ve Dönemi

Son Uygulama ile Hasat Arasındaki Süre

 Pamuk

 Tütün beyazsineği

 (Bemisia tabaci)

100 ml/da

larva, pupa

-

 Nar

 Nar beyazsineği

(Siphoninus phillyreae)

35 ml/100 L su

(yumurta, larva, pupa)

56 gün

Turunçgiller*

Turunçgil beyazsineği

(Dialeurodes citri)

35 ml/100 L su

60 gün

 *Turunçgilde faydalılara karşı zararsız olduğu tespit edilmiştir.

 

APRAUNT 400 SC Buprofezin aktif maddesini içeren ‘böcek gelişimini düzenleyici’ (IGR) bir insektisit olup, temas ve mide yoluyla etkilidir. Nimf ve larvaların deri değişikliğini yavaşlatarak ölümlerine sebep olur. Kitin sentezi yapamayan larvalar, gömlek değiştiremez ve ölürler. Ayrıca bitki koruma ürününe maruz kalan erginlerin yumurta bırakma oranları azalır. Bu özellikleri ile APRAUNT 400 SC entegre mücadele programlarında önerilen bir bitki koruma ürünüdür.

 

BİTKİ KORUMA ÜRÜNÜNÜN KULLANMA ŞEKLİ:

Pamukta tütün beyazsineğine karşı beyazsinek yoğunluğu dikkate alındığında yaprak başına 10 larva+pupa bulunduğunda mücadeleye başlanmalıdır.

 

Narda nar beyaz sineğine karşı uygulama zamanını tespit amacıyla ilkbaharda Mayıs ayı başı itibari ile etek dallardaki yaprakların alt yüzeyleri kontrol edilerek sayımlar yapılır. Yumurta, larva ve pupa sayılarının toplamı yaprak başına 10 ve üzeri ise uygulamaya karar verilir.

 

Turunçgillerde turunçgil beyazsineğine karşı yapılan sayımlarda yaprak başına en az 3 adet canlı turunçgil beyazsineği bireyi (yumurta, nimf ve pupa) bulunuyorsa kimyasal mücadele yapılır. Gerekirse ikinci uygulama, ikinci döle karşı ağustos ayının ikinci yansından itibaren yapılır. Uygulama tekniğine uygun şekilde yapıldığı takdirde tek uygulama yeterlidir.

 

DİRENÇ YÖNETİMİ:

APRAUNT 400 SC adlı bitki koruma ürünü, etki mekanizmasına göre Grup 16 olarak sınıflandırılan bir İnsektisit’dir. Aynı etki mekanizmasına sahip bitki koruma ürünlerinin tekrarlayan uygulamaları, direnç gelişimini teşvik etmektedir. Bu nedenle, direnç gelişimini geciktirmek için APRAUNT 400 SC’nin aynı üretim sezonu içerisinde önerilen toplam uygulama sayısını aşmayınız. Uygulamanın tekrarlanması gerektiği durumlarda ise, farklı etki mekanizmasına sahip (Grup 16 harici) bitki koruma ürünlerinin kullanılmasına özen gösteriniz.

 

KARIŞA BİLİRLİK DURUMU:

Uygulama için çok miktarda karışım yapmadan önce ön karışım denemelerinin yapılması tavsiye edilir.

 

AMBALAJ ŞEKLİ: 500 ml, 1 L ve 5 L’lik ambalajlarda

HARİTAYI AÇ