bitki-koruma-urunleri ali ekber

SERVANT WG

SERVANT WG

Suda Dağılabilen Granül (WG)

%30 Indoxacarb 

SERVANT WG

BİTKİ KORUMA ÜRÜNÜNÜN KULLANILACAĞI BİTKİ VE ZARARLI ORGANİZMALAR:

Bitki Adı

Zararlı Organizma Adı

Uygulama Dozu ve Dönemi

Son Uygulama ile Hasat Arasındaki Süre

Mısır

Çizgili yaprakkurdu

(Spodoptera exigua)

12,5 g/da

3 gün

Bağ *

Salkım güvesi

(Lobesia botrana)

12,5 g/100 L su

10 gün

(Sofralık ve şaraplık üzüm)

Biber

(Sera)

Pamuk yaprakkurdu

(Spodoptera littoralis)

17 g/100 L su

(Larva)

3 gün

Domates (Sera)


 

Pamuk yaprakkurdu

(Spodoptera littoralis)

17 g/100 L su

(Larva)

3 gün

Domates güvesi

(Tuta absoluta)

12,5 g/100 L su

(Larva)

3 gün

Hıyar (Sera)

Kornişon (Sera)

Pamuk yaprakkurdu

(Spodoptera littoralis)

17 g/100 L su

(Larva)

3 gün

* Tüketim amaçlı bağ yaprağı hasadı yapılacak bağ alanlarında kullanılamaz.

 

SERVANT WG Suda Dağılabilir Granül formulasyonda mısırda, bağda, domateste ve biberde zararlılarla mücadelede kullanılan, mide ve değme etkili bir insektisittir. Zararlı larvaların her döneminde etkili olduğu gibi bazı türlerin yumurtalarına da etkilidir.

SERVANT WG böceklerde sinir hücrelerinde sodyum kanallarını tıkayarak etki eder ve uygulamadan çok kısa bir süre sonra zararlıların beslenme ve diğer faaliyetleri durur veya çok azalır. 24 ila 60 saat içinde de zararlılar ölür.

SERVANT WG uygulamadan sonra bitki üzerinde bitki koruma ürünü kurumasından sonra yağan yağışlardan etkilenmez, uygulamayı tekrarlamaya gerek kalmaz.

 

BİTKİ KORUMA ÜRÜNÜNÜN UYGULAMA ZAMANI:

Mısırda çizgili yaprakkurduna karşı 2-4 ve 4-6 yapraklı bitki gelişme dönemlerinde tarlayı temsil edecek şekilde 5 noktada sıra üzerindeki yan yana 5’er bitki olmak üzere toplam 25 bitki kontrol edilerek larvalar sayılır. Uygulama ortalama 2 larva/bitki olduğunda yapılır.

Bağda salkım güvesine karşı salkım güvesi uygulama zamanları tahmin-uyarı sistemine göre belirlenir. Larvisit uygulaması için tuzaklarda yakalanan kelebek sayısı tepe noktasına ulaşıp, düşmeye başlamalı, etkili sıcaklık toplamı 1. dölde 120 gün-derece, alacakaranlık sıcaklıkları üst üste 2 gün 15 °C ve üzerinde olmalı, bu durum ilerleyen günlerde de devam etmelidir. Etkili sıcaklık toplamı 2. dölde 520 gün-derece, 3. dölde 1047 gün-dereceye ulaşmalı, asma fenolojisi 1. dölde çiçek tomurcuğu, 2. dölde koruk, 3. dölde tatlanma başlangıcı döneminde olmalıdır. İlk larva çıkışı görüldüğünde uygulamaya karar verilir. Her döle bir uygulama yapılır.

Domates, Biber, Hıyar ve Kornişonda pamuk yaprakkurduna karşı köşegenler yönünde yürüyerek, 100 bitkide 1-2 yeni açılmış yumurta paketi veya 4-5 larva görüldüğünde zararlı ile mücadele gereklidir. Uygulama larvalar dağılmadan yapıldığında sonuç daha iyi olacağından uygulama zamanına özen gösterilmelidir.

Domateste domates güvesine karşı ergin çıkışını sağlamak için dikimden hemen sonra tarlada (1-2 tuzak/ha) ve serada (1 tuzak/sera) eşelsek çekici feromon tuzaklar kullanılır. Tuzaklar haftada bir kontrol edilir ve tuzakta ilk ergin görüldüğünde üretim alanının büyüklüğüne göre en az 100 bitki kontrol edilerek bitkinin çiçek, yaprak, sap, meyve ve sürgünlerinde yumurta, larva ve pupa aranır. 100 bitkiden 3'ü zararlılnın herhangi bir biyolojik dönemi ile bulaşık ise uygulama yapılır.

SERVANT WG ile sezon içinde aynı yerde sofralık üzümlerde 6, mısırda ve şaraplık üzümlerde 3, domates, biber ve hıyarda 4'ten fazla uygulama yapmayınız.

 

DİRENÇ YÖNETİMİ:

SERVANT WG adlı bitki koruma ürünü, etki mekanizmasına göre grup 22A olarak sınıflandırılan bir İnsektisit’tir. Aynı etki mekanizmasına sahip bitki koruma ürünlerinin tekrarlayan uygulamaları, direnç gelişimini teşvik etmektedir. Bu nedenle, direnç gelişimini geciktirmek için SERVANT WG ‘nin aynı üretim sezonu içerisinde önerilen toplam uygulama sayısını aşmayınız. Uygulamanın tekrarlanması gerektiği durumlarda ise, farklı etki mekanizmasına sahip (grup 22A harici) bitki koruma ürünlerinin kullanılmasına özen gösteriniz.

 

KARIŞABİLİRLİK DURUMU: 

Uygulama için çok miktarda karışım yapmadan önce ön karışım denemelerinin yapılması tavsiye edilir.

 

AMBALAJ ŞEKLİ: 50 gr ve 100 gr’lık ambalajlarda

HARİTAYI AÇ